Telstar

Forum o satelitski, kabelski, zemeljski in IP TV
Danes je Pe Mar 29, 2024 14:41

Vsi časi so UTC+01:00 Evropa/Ljubljana




Napiši novo temo  Odgovori na temo  [ 84 prispevkov ]  Pojdi na stran Prejšnja 1 2 3 4 5 69 Naslednja
Avtor Sporočilo
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: Po Avg 14, 2006 22:14 
Odsoten
Site Admin
Uporabniški avatar

Pridružen: Sr Nov 26, 2003 9:37
Prispevkov: 10537
ene 3 x smo zjutraj malo pogreli preko radiatorjev, vode je pa zadosti za tuširanje, kak teden dni nazaj, ko je bilo 2 dni pretežno sončno sem se pa še namakal v bazenu pri 31°C, vmes je imel pa bazen le še 20°C.


Na vrh
   
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: Ne Sep 03, 2006 2:07 
Odsoten
Site Admin
Uporabniški avatar

Pridružen: Sr Nov 26, 2003 9:37
Prispevkov: 10537
Par lepih dni in bazen je iz 19 pogrelo na 35°C in zopet se je užitek namakati. Ob 8h zvečer, ko je zunanja temperatura pod 20 še toliko bolj, saj se iz bazena kadi. Ponoči se bazen ohladi za cca 4°C, sonce pa ga pogreje za 8°C. Jutri bo že preveč energije in verjetno bo v kolektorjih začelo vreti, saj bom moral nehati ogrevati bazen.
Se že opazi, da moč kolektorjev narašča, saj se sonce vrača proti optimalnejšemu vertikalnemu vpadnemu kotu.


Na vrh
   
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: Ne Sep 10, 2006 10:14 
Tehnični dobr si to naredil. Kapo dol. Tudi jaz se bom spravil to zimo narediti sončne kolektorje, ki naj bi bili namenjeni ogrevanju sanitarne vode. Predvsem me zanima postopek izdelave kolektorja. Vidim, da si kar sam doma krivil cevi itd. A nam lahko zaupaš recept, kako se naredi kolektor, mogoče podkrepljen s kakšno slikco. Namreč kupil jih ne bom, ker so predragi. Sem pa tudi že razmišljal v tej smeri, da bi kupil radiatorje velikosti 1200mmx600mm, jih dal na pol in imam že dva kolektorja. Seveda je potrebno barvo na eni strani radiatorja speskati. Sedaj pa še par vprašanj:
Bral sem, da morajo biti kolektorji postavljeni 30 stopinj od vodoravne lege tal ter jasno obrnjeni na jug. To se mi zdi preveč položno predvsem se bojim toče. Koliko zgubim, če jih postavim pod kotom 45 stopinj?
Kje dobiti barvo za kolektorje? Namreč zasledil sem, da barve Solarec od Helios-a ne moreš dobiti v trgovini.
Sedaj ogrevam vodo preko peči v 150l bojlerju. Doma imam še en 150l bojler in sedaj bi rad ta dva skombiniral med seboj. Seveda bi kolektorji greli oba bojlerja, pozimi bi peč grela samo en bojler. Ali je ta varinata možna oziroma ali se splača?

Za odgovore se najlepše zahvaljujem.

Lep pozdrav!


Na vrh
   
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: Ne Sep 10, 2006 20:49 
Odsoten
Site Admin
Uporabniški avatar

Pridružen: Sr Nov 26, 2003 9:37
Prispevkov: 10537
Preveč enih vptašanj, na katere je bilo že velikokrat odgovorjeno. Tule sta dva linka kjer se o samogradnji veliko piše.
Ă


Na vrh
   
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: Ne Sep 10, 2006 23:52 
Hvala za linke. Sem pogledal in se odločil, da uporabim črno barvo do 300 stopnij in verjetno navadno steklo debeline 6mm, ker vse druga bi prišlo predrago in bi že raje montiral TĂ


Na vrh
   
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: Po Sep 11, 2006 7:34 
Odsoten
Site Admin
Uporabniški avatar

Pridružen: Sr Nov 26, 2003 9:37
Prispevkov: 10537
Pod stiroporom je zrak oziroma kaka dilca na pol metra.
nato je novoterm, še više novoterm s črnim voalom (stekleno tkanino).
Cevi so 10mm in ne rabiš nič polniti, enostavno jih oviješ, se pa vse vidi na sliki na prvi strani.
Lotati moraš pa obvezno po celi dolžini, pri čemer mora biti cev povsem na pločevini. To je glavni tehnološki problem, zato je glede izdelave boljša varianta z zelo tanko bakreno folijo, ker ta špenglarska, ki sem jo uporabil, se pri lotanju krepko zvija in moraš uporabiti posebno tehniko, da ostane ob ceveh. reža zelo zmanjša prenos toplote.
Razmak med cevmi pa je odvisen od debeline folije in od izgub, ki si jih privoščiš. Ă


Na vrh
   
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: To Sep 12, 2006 9:33 
Skupini ZRMK se ne morem pridružiti, ker enostavno nimam časa hodit na sestanke, pa tudi z dopustom bo bolj bogo vse skupaj, zato iščem rešitve na internetu, ker bi rad kolektorje naredil lepo počasi preko zime kolikor bom pač imel časa. Sposoben sem narediti tako stvar, samo videti moram npr. kakšno sliko in nasvet mi pride tudi prav, čeprav sem čisto dugega foha :lol:
A potem praviš, da se tanjši baker ne bi zvijal, tako kot se je tebi 0,5mm debela Cu pločevina. Namreč našel sem pločecino debeline 0,2 mm in mere 600x1200, kar bi bilo ravno prav. Sicer so še tudi drugih dimenzij npr. 1000x2000, vendar bi potem moral rezati pločevino predvsem zaradi zasteklitve, kar se mi zdi naravnost neumno. Malo me skrbi tehnika lotanja in sicer kaj naj postavim pod ploščo, da ne bo preveč odvajalo temperature (les?), ker baker že sam po sebi zlo odvaja temperaturo.
Lepo bi bilo, če bi kdo, ki je bil v tej skupini napisal celoten postopek oziroma kakšen material je bil uporabljen za kolektroje v njihovi skupini itd.., ker ta postopek skrivnost ravno menda ni, če tako vzpodbujajo gradnjo kolektorjev.
A tebi vodna pumpa skoz poganja tekočino preko cevi, da je dovolj velik odvzem glede na širino med cevmi ali meriš na najvišji točki kolektorja ter temp v bojlerju in ti pri diferenci npr 10 stopinj zažene vodna pumpa?

LP


Na vrh
   
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: To Sep 12, 2006 10:26 
Odsoten
Site Admin
Uporabniški avatar

Pridružen: Sr Nov 26, 2003 9:37
Prispevkov: 10537
Zadnji odstavek drži.
Tanjša kot je pločevina bolj je podobna foliji za čokolado in ni problemov z zvijanjem in razdaljo do cevi, ter odvajanjem temperature.
Sam sem uporabil za podlogo časopisni papir, nato gradbena vezana plošča 50 x 300, spodaj pa Al lestev. Nad cevjo je bilo jekleno satje, ki je s pomočjo cving (steg) pritiskalo cevi na pločevino.

Lotanje je pa manjša znanost, vsaj pri 0,55mm pločevini in si ne predstavljam kako bi to naredil brez spajkalne paste za elektroniko.
Pri tanjši pločevini bi bilo laže, a je še vedno treba poskrbeti za res dobro zalivanje spajke, saj vsaka zračna reža zniža izkoristek.

Ă


Na vrh
   
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: To Sep 12, 2006 11:38 
Ne, spajaknje mi ne dela problemov. Le skrbela me je velika povšina, ki bi odvajala toploto, vendar kakor berem si najprej pogrel površino in nato spajkal. Res pa da sem hotel sprva spajkati z pomočjo solne kisline vendar bom sedaj po tvojem predlogu spajkal z "kolofonijo" še raje bi z Cinol pasto in nato opral mesta kjer je spajkano z vapom. "Šravf cvinge" mam tako, da tudi to ne bo panika, prev tako imam lestev ter vezano ploščo.
Le odgovor glede vodne pumpe mi ni jasen. Napisal si, da zadnji odstavek drži. Torej kaj drži? Namreč v enem stavku sta postvljena dva vprašanja in sicer ali pumpa dela skoz ali pa se vklopi pri diferenci 10 stopinj.


Na vrh
   
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: Če Dec 14, 2006 7:55 
Odsoten
Site Admin
Uporabniški avatar

Pridružen: Sr Nov 26, 2003 9:37
Prispevkov: 10537
Ă


Na vrh
   
Prikaži prispevke prejšnjih:  Razvrsti po  
Napiši novo temo  Odgovori na temo  [ 84 prispevkov ]  Pojdi na stran Prejšnja 1 2 3 4 5 69 Naslednja

Vsi časi so UTC+01:00 Evropa/Ljubljana


Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 3 gostov


Ne morete pisati prispevkov v temi
Ne morete odgovarjati na teme v forumu
Ne morete urejati prispevkov v temi
Ne morete brisati vaših prispevkov forumu
Ne morete dodati priponk prispevkom

Pojdi na:  
cron
Teče na phpBB® Forum Software © phpBB Limited