Telstar

Forum o satelitski, kabelski, zemeljski in IP TV
Danes je So Apr 27, 2024 9:31

Vsi časi so UTC+02:00 Evropa/Ljubljana




Napiši novo temo  Odgovori na temo  [ 3 prispevkov ] 
Avtor Sporočilo
 Naslov prispevka: LED razsvetljava
OdgovorObjavljeno: Pe Jan 08, 2010 0:27 
Odsoten
Site Admin
Uporabniški avatar

Pridružen: Sr Nov 26, 2003 9:37
Prispevkov: 10537
Sem danes v Obiju kupil svinsko drag (19,9€) LED reflektor z GU5.3 okovom moči 3W (ekvivalent 30W klasični žarnici), toplo bela svetloba 2700 - 3300°K, kot 60°. Pa naj bo, naj še sam prispevam kak cent k razvoju LED tehnologije - vse ostalo sem dal hondlarjem, proizvajalcem in državi. Sodeč po tehle cenah pa je cena čisto v trendu.
Stvarco bi lahko dal na strop nad klubsko mizico za gledanje TV.
Lučka ima stikalni napajalnik in z nazivno močjo deluje od 7 do 15V=, zasveti pa že pri 3V - višje z napetostjo nisem šel. Torej porabi vedno enako moč (izmeril sem 2,4W), zato se ji z višanjem napetosti tok znižuje. Seveda deluje tudi na izmenično napetost. Sam jo bom napajal z enosmerno iz akumulatorja od računalniškega UPS-a (12V 52Ah) v puferju s stikalnim napajalnikom.
Se je nakup obrestoval? Ă


Na vrh
   
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: Pe Jan 08, 2010 2:00 
Odsoten
Site Admin
Uporabniški avatar

Pridružen: Pe Jan 16, 2004 9:54
Prispevkov: 5678
če boš tudi med spanjem imel prižgan reflektor, ti lahko tudi jaz povem, kako bodo reagirale tvoje oči... :)


Na vrh
   
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: Pe Jan 08, 2010 22:47 
Odsoten
Site Admin
Uporabniški avatar

Pridružen: Sr Nov 26, 2003 9:37
Prispevkov: 10537
Sem ga odprl, z veliko muko, saj je v steklenem ohišju s parabolo, čeprav je ne potrebuje. V lučki je stepup DC/DC reguliran s konstantnim tokom skozi LED-ke (105mA). Le te so vezane v 10 vzporednih vej, v vsaki 6 LED-k. Torej skozi vsako diodo teče le dobrih 10mA.
Na vhodu je grec iz schottky diod s padcem 2 x 0,3V, še več izgub je pa na senzorskem uporu 12 ohmov, skozi katerega teče tok LED-k - skupaj dobrih 10%. Skratka poraba se da enostavno povečati, kar sem tudi storil (133mA skozi LED-ke), svetilnost se je temu primerno povečala. Ker ima lučka zaščito pred predgretjem v obliki zmanjševanja toka, ni neke nevarnosti po uničenju, sploh se pa odprta bolje hladi.


Na vrh
   
Prikaži prispevke prejšnjih:  Razvrsti po  
Napiši novo temo  Odgovori na temo  [ 3 prispevkov ] 

Vsi časi so UTC+02:00 Evropa/Ljubljana


Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 26 gostov


Ne morete pisati prispevkov v temi
Ne morete odgovarjati na teme v forumu
Ne morete urejati prispevkov v temi
Ne morete brisati vaših prispevkov forumu
Ne morete dodati priponk prispevkom

Pojdi na:  
cron
Teče na phpBB® Forum Software © phpBB Limited