Telstar

Forum o satelitski, kabelski, zemeljski in IP TV
Danes je Če Mar 28, 2024 19:08

Vsi časi so UTC+01:00 Evropa/Ljubljana




Napiši novo temo  Odgovori na temo  [ 6 prispevkov ] 
Avtor Sporočilo
OdgovorObjavljeno: Pe Maj 30, 2014 8:38 
Odsoten
Uporabniški avatar

Pridružen: To Apr 29, 2014 22:50
Prispevkov: 1006
V oddaljenosti cca 200 metrov od naše hiše potekata dva visokonapetostna daljnovoda. Kako lahko eleminiraš motnje, ki jih pri sprejemanju signalov s pomočjo ojačevalnika povzročajo daljnovodi? Hvala za morebitno razmišljanje oziroma pomoč. :hvala:

_________________
ZGEMMA H7S 4K-HEVC LINUX STB
EDISION OS MIO+ 4K COMBO

SONY KD55XE7096BAEP


Na vrh
   
OdgovorObjavljeno: Pe Maj 30, 2014 11:09 
Odsoten
Site Admin
Uporabniški avatar

Pridružen: Sr Nov 26, 2003 9:37
Prispevkov: 10537
Kaj ima tu veze ojačevalnik?
Gre za več vplivov, nimam pa z nobenim nobenih izkušen.
Da bo kdo kaj relevantnega odgovoril pa objavi sliko iz pozicije anten v smeri oddajnika.

_________________
10km SV od Kranja (na robu ravnine ob vznožju Krvavca) koordinati 14.45386 in 46.26856
Home made sprejem DVB-C Krim
Ati Radeon HD 4350 ful HW h.264 dekodiranje (0% CPU)


Na vrh
   
OdgovorObjavljeno: Pe Maj 30, 2014 13:18 
Odsoten
Uporabniški avatar

Pridružen: To Apr 29, 2014 22:50
Prispevkov: 1006
Citiram:
Kaj ima tu veze ojačevalnik?
Gre za več vplivov, nimam pa z nobenim nobenih izkušen.
Da bo kdo kaj relevantnega odgovoril pa objavi sliko iz pozicije anten v smeri oddajnika.


Pa pozabi na ojačevalnik, če to ni pomembno. Jaz sem samo hotel povedati, da ga uporabljam. In kakšno zvezo ima pozicija anten? Obrnjene so v smeri oddajnika, signal pa "presekajo" daljnovodi.

BtW: Vseeno hvala za dobro voljo.

_________________
ZGEMMA H7S 4K-HEVC LINUX STB
EDISION OS MIO+ 4K COMBO

SONY KD55XE7096BAEP


Na vrh
   
OdgovorObjavljeno: Pe Maj 30, 2014 16:07 
Odsoten
Ponudnik

Pridružen: Po Jan 19, 2004 20:30
Prispevkov: 485
Problem se pojavi pri UHF antenah z mrežama (s plastičnim nosilcem izoliranima od glavne palice antene),
ker te nekako "lovita elektriko" in njene motnje nekako inducirata v dipol antene.

Teorije odzadaj zakaj do tega pride in kako nebi raspredal ker nisem preveč dober teoretik :),
ti pa iz praktičnega primera povem to da zadevo 100% rešiš s tem da ta reflektorja
ozemljiš na glavno palico antene kar s navadno žico.
Jaz sem uporabil kar 2 kratka kosa pletenice za sidranje antenskih stebrov in par "žabica" spojk.

To dogodivščino sem imel še v starih analognih časih, tako da so bile motnje v sliki pred in njihova eliminacija po "posegom z žico" očitno razvidne.
Pred posegom sem v sliki imel kup belih pikic, ki jih po moji "ozemljitvi reflektorjev" ni bilo več zaznati.

Predvidevam da se gre za enko vrsto motnje, ki podobno vpliva na digitalni signal.

L.p.

_________________
Alergičen na športne kanale


Na vrh
   
OdgovorObjavljeno: Pe Maj 30, 2014 19:39 
Odsoten

Pridružen: Sr Nov 15, 2006 18:34
Prispevkov: 3132
Načeloma vpliv te ozemljitve na sprejemni anteni nima nikakršne povezave z morebitnimi motnjami daljnovoda.
Lahko pa vpliva na motnje zaradi statične elektrike na sami sprejemni anteni.

Sam sem imel že izkušnjo s statično elektriko na sprejemu. Antene (VHF radioamaterske) so dobesedno modro žarele v somraku. Na sprejemu je bilo toliko šuma, da je bilo slišati le lokalne signale)

Daljnovod na 200 m razdalje prav veliko motenj ne bo povzročal.
Če pa je sprejemni signal zelo šibek, pa so motnje možne. Te so lahko:
- v določenih vremenskih pogojih se lahko na daljnovodu pojavi korona efekt. To je nekakšen generator šuma, ki poslabša sprejem
- motnje v električnem omrežju (vklopi, izklopi, iskrenje na iskriščih in prenapetostnih zaščitah, ...) To je na sprejemu čutiti kot prasketanje
- morebitne VF komunikacije, za katere ELES uporablja vodnike daljnovodov. Ne vem, če se to še uporablja, ker so se te komunikacije nadomestile z optiko.

Seveda v digitalnih komunikacijah ni prasketanja in šumenja, temveč kockanje in izguba signala.

Kot sem na začetku napisal, vse je odvisno od razmerja med koristnim signalom in motnjo.


Na vrh
   
OdgovorObjavljeno: Pe Maj 30, 2014 21:51 
Odsoten
Site Admin
Uporabniški avatar

Pridružen: Sr Nov 26, 2003 9:37
Prispevkov: 10537
Viking
Razlaga je, da se je pri tebi na mrežah pojavljala visoka napetost, ki je prebijala na glavno kovinsko cev. Gre za mikro iskrice,;ki so se videle kot bele pikice. Seveda to moti tudi digitalni signal, a verjetno precej manj zarafi odpravljanja napak.

_________________
10km SV od Kranja (na robu ravnine ob vznožju Krvavca) koordinati 14.45386 in 46.26856
Home made sprejem DVB-C Krim
Ati Radeon HD 4350 ful HW h.264 dekodiranje (0% CPU)


Na vrh
   
Prikaži prispevke prejšnjih:  Razvrsti po  
Napiši novo temo  Odgovori na temo  [ 6 prispevkov ] 

Vsi časi so UTC+01:00 Evropa/Ljubljana


Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 6 gostov


Ne morete pisati prispevkov v temi
Ne morete odgovarjati na teme v forumu
Ne morete urejati prispevkov v temi
Ne morete brisati vaših prispevkov forumu
Ne morete dodati priponk prispevkom

Pojdi na:  
cron
Teče na phpBB® Forum Software © phpBB Limited