Telstar

Forum o satelitski, kabelski, zemeljski in IP TV
Danes je Če Mar 28, 2024 13:40

Vsi časi so UTC+01:00 Evropa/Ljubljana




Napiši novo temo  Odgovori na temo  [ 23 prispevkov ]  Pojdi na stran Prejšnja 1 2 3
Avtor Sporočilo
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: Če Maj 10, 2012 7:36 
Odsoten
Site Admin
Uporabniški avatar

Pridružen: Sr Nov 26, 2003 9:37
Prispevkov: 10537
Citiram:
daj malo bolj nam prosim tole razloži.. zakaj ni fajn, da bi bila (avtomatsko ? kaj misliš s tem?) antena usmerjena na jug ? a te ne zafrkne skew, če postavljaš rotor npr. na 30E, ti bo potem ja drugače skewal, kot če jo nastaljas na "slovenskih" 15E.
Ali si mislil nekaj drugega ?
Mislil sem na to, da je zasuk oziroma lega antene na osi rotorja povsem nepomemben. Izraz fajn sicer ni pravi. Obstajali so rotorji s hodom samo 70°, vendar če si anteno obrnil za 35°, si lahko lovil samo vzhodne ali samo zahodne satelite.
Hotel sem torej rečt, da je edino pomembna usmeritev osi motorja oziroma sam motor, ki mora biti u nulo usmerjen v smeri Sever-jug, tu ni dovoljeno nobeno odstopanje oziroma je dovoljeno če štanga na kateri je motor ni navpična. Seveda je treba pri večjem zasuku antene na osi motorja spremeniti elevacijo na anteni in zarotirati LNB (sqew).
Tega sicer skoraj nihče ne verjame, a tako je, preverjeno.

_________________
10km SV od Kranja (na robu ravnine ob vznožju Krvavca) koordinati 14.45386 in 46.26856
Home made sprejem DVB-C Krim
Ati Radeon HD 4350 ful HW h.264 dekodiranje (0% CPU)


Na vrh
   
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: Pe Maj 11, 2012 16:33 
Citiram:
Mislil sem na to, da je zasuk oziroma lega antene na osi rotorja povsem nepomemben. Izraz fajn sicer ni pravi. Obstajali so rotorji s hodom samo 70°, vendar če si anteno obrnil za 35°, si lahko lovil samo vzhodne ali samo zahodne satelite.
(ups, tole 1.vprašanje sem šele kasneje poštekal, da je bedasto:)
In ti ni bilo treba "blefirat" kot pravi Matjaž ?
Kako si pa elevation rotorja popravil... a ti ni pri rotaciji od 35E levo in desno elevation rotor nižal, ti pa bi od 35E do 15E hotel da se viša, in šele potem niža ?


Tole 2.vprašanje, pa je resno:
A ni tudi skew narobe vrtel, če nisi točno na jug usmeril začetne pozicije ?

Pri skewu me pa itak čudi ko gledam spodne tabele
iz http://www.dishpointer.com/ za naše kraje :
Eutelsat13E… skew=+2 desno, elev.36.8
Eutelsat 16E… skew=-0.9 levo, elev.=36.8
Astra 19E…. skew=+3.6 desno, elev.=36.6
Badr4…..skew= -10.3 levo, elev.=35.7
Astra 28E…… skew= -4.8 levo, elevation=35.2
kako z rotorjem lahko uspešno poloviš vse satelite, če pa skew ne pada/raste linearno, ampak kar nekaj skače v smeri urinega kazalca / v nasprotni -- kar je itak logično, če so različni sateliti na različne lokacije na zemlji namenjeni, mi se pa samo šlepamo na njih (UK, Arabci), al zakaj skew ne narašča/pada enakomerno, ampak kar nekaj skače v obe smeri ?
Je v resnici le treba nekaj "blefirat", ali pa pač rotor stran vržt in na roke vrtet: smer, elev, skew :) ?

Citiram:
Hotel sem torej rečt, da je edino pomembna usmeritev osi motorja oziroma sam motor, ki mora biti u nulo usmerjen v smeri Sever-jug, tu ni dovoljeno nobeno odstopanje oziroma je dovoljeno če štanga na kateri je motor ni navpična. Seveda je treba pri večjem zasuku antene na osi motorja spremeniti elevacijo na anteni in zarotirati LNB (sqew).
Tega sicer skoraj nihče ne verjame, a tako je, preverjeno.
ah, zdaj sem šele zaštekal... (pa bom moje zgornje "italic" napačno vprašanje kar pustil, ker bo še kakega začetnika zavedlo: antena/rotor)... pisal si antena NI pomembna, rotor pa JE pomemben da je smer jug/sever :) !!!
Ali res potem rotor vseeno lepo popravi elevation, da je na 15E na maximu, četudi anteno na rotor za 35 stopinj zamakneš ? bi si moral narisat :)

Še vedno me pa muči skew... zakaj "skače" ko gledaš satelite po vrsti... in kako človek to skompenzira -- ali v resnici skew sploh ni tako pomemben !? ker rotor ti ga NE popravlja, kot piše da bi moral biti skew po tabelah dishpointer.com

Kaj je sploh točno "skew" -- vrtenje krožnika, ali LNBja ? (za toliko in toliko stopinj v smeri urinega kazalca ali obratno)


Na vrh
   
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: So Maj 12, 2012 1:30 
Odsoten
Site Admin
Uporabniški avatar

Pridružen: Sr Nov 26, 2003 9:37
Prispevkov: 10537
Pozabi na sqew, itak se največkrat pozna šele ko si 15° iz optimuma. Štelaš ga na kak satelit, ki ima na kontra polarizaciji močnejše signale na isti frekvenci.

Glede motorja je pa edino pomembno, da se os motorja vrti "vzporedno" z zemeljsko - no ne čisto, malo je os nagnjena naprej, mislimda za dobrih 6°ampak to te prav nič ne gane in briga, zato pozabi na ta kot (deklinacijo)

_________________
10km SV od Kranja (na robu ravnine ob vznožju Krvavca) koordinati 14.45386 in 46.26856
Home made sprejem DVB-C Krim
Ati Radeon HD 4350 ful HW h.264 dekodiranje (0% CPU)


Na vrh
   
Prikaži prispevke prejšnjih:  Razvrsti po  
Napiši novo temo  Odgovori na temo  [ 23 prispevkov ]  Pojdi na stran Prejšnja 1 2 3

Vsi časi so UTC+01:00 Evropa/Ljubljana


Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 4 gostov


Ne morete pisati prispevkov v temi
Ne morete odgovarjati na teme v forumu
Ne morete urejati prispevkov v temi
Ne morete brisati vaših prispevkov forumu
Ne morete dodati priponk prispevkom

Pojdi na:  
cron
Teče na phpBB® Forum Software © phpBB Limited