Telstar

Forum o satelitski, kabelski, zemeljski in IP TV
Danes je Če Apr 25, 2024 4:30

Vsi časi so UTC+02:00 Evropa/Ljubljana




Napiši novo temo  Odgovori na temo  [ 31 prispevkov ]  Pojdi na stran Prejšnja 1 2 3 4 Naslednja
Avtor Sporočilo
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: Sr Dec 10, 2008 8:53 
Odsoten

Pridružen: Sr Jul 27, 2005 13:36
Prispevkov: 589
Jest že razumem razmerje. Zato sem pa napisal, da je slika sestavljena z ležečimi pravokotnikotniki. Ta način oddajanja sem zelo dobro spoznal pred letom, ko so se ga posluževali pri privatnih in nekaterih javnih nemških televizijah. Sedaj vsi uporabljajo pravo široko ločljivost, nobenih pravokotnikov.

Nisem pa z mojim vprašanjem želel zanetiti vojne. Samo zanima me, kakšna je dejanska ločljivost POPTV. Ă


Na vrh
   
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: Sr Dec 10, 2008 11:05 
Odsoten

Pridružen: To Jun 03, 2008 17:29
Prispevkov: 1210
Citiram:
Sedaj vsi uporabljajo pravo široko ločljivost, nobenih pravokotnikov.
Ne vem o kakšnih ločljivostih govoriš. V SD obstaja samo 720x576 in nobena boljša. Tvoj TV ne obvlada nobene druge ločljivosti. Ă


Na vrh
   
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: Sr Dec 10, 2008 13:36 
Odsoten

Pridružen: Sr Jul 27, 2005 13:36
Prispevkov: 589
Govorim o WIDE SD formatu. Ta mora pa biti 1024x576 pri 16:9 oz. takšno razmerje, če že nekaj vrstic ni vidnih. Tu nima HD nobene veze.

Ko vklopim DVD v WIDE formatu mi napiše 1024x576 - 576p. To je zame široki format s 16:9 razmerjem.

[3.5] What's widescreen? How do the aspect ratios work?
....
The beauty of anamorphosis is that less of the picture is wasted on letterbox mattes. DVD has a frame size designed for 1.33 display, so the video still has to be made to fit, but because it's only squeezed horizontally, 33% more pixels (25% of the total pixels in a video frame) are used to store active picture instead of black. Anamorphic video is best displayed on widescreen equipment, which stretches the video back out to its original width. Alternatively, many new 4:3 TV's can reduce the vertical scan area to restore the proper aspect ratio without losing resolution (an automatic trigger signal is sent to European TVs on SCART pin 8). Even though almost all computers have 4:3 monitors, they have higher resolution than TVs so they can display the full widescreen picture in a window (854x480 pixels or bigger for NTSC; 1024x576 or bigger for PAL).


http://www.dvddemystified.com/dvdfaq.html


Na vrh
   
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: Sr Dec 10, 2008 14:09 
Odsoten

Pridružen: Ne Okt 03, 2004 14:49
Prispevkov: 827
Kateri TV sprejemnik pa je sposoben prabaviti WIDE SD?
Kolikor vem, nobena. Saj da bi bil to kakšen standard, nisem nikjer zasledil.

_________________
Biti ali ne Biti oz Bajti?


Na vrh
   
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: Sr Dec 10, 2008 20:14 
Odsoten

Pridružen: To Jun 03, 2008 17:29
Prispevkov: 1210
No, dajmo malo prevesti, to kar si napisal. V oklepajih sem dodal tisto, kar je implicitno omenjeno, ne da bi bilo napisano:

DVD has a frame size designed for 1.33 display, so the video still has to be made to fit, but because it's only squeezed horizontally, 33% more pixels (25% of the total pixels in a video frame) are used to store active picture instead of black.

Ločljivost slike pri DVD-ju je prirejena za zaslon 4:3 (to je 720x576 pikslov), zato je treba (16:9) sliko stisniti, da bi pasala v to ločljivost.
Ker pa se stisne samo horizontalno (ravno zato se imenuje anamorfno, ker se stisne samo po eni koordinati), se 33% več pikslov (v primerjavi z letterbox; 576/432=133%) (to je 25% vseh pikslov na sliki) uporabijo za prikaz slike namesto, da bi (te piksli) bili črni (tako, kot so pri letterboxu).

Anamorphic video is best displayed on widescreen equipment, which stretches the video back out to its original width.

Anamorfna slika (16:9) se najboljše prikazuje na napravah s širokim zaslonom, ki (anamorfno 16:9) sliko raztegnejo (s 720x576) nazaj na originalno širino (to je število pikslov, ki jih ima zaslon/LCD).


Točno piše, da se 16:9 slika najprej stisne na enako velikost kot slika 4:3 (to je 720x576), potem pa jo TV/LCD razširi na cel ekran. Tvoj TV, ki je HD ima pač veliko pikslov v vrstici, ampak vse SD slike vedno izhajajo iz 720x576, pa če ti je prav ali ne.


Na vrh
   
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: Sr Dec 10, 2008 21:11 
Odsoten
Site Admin
Uporabniški avatar

Pridružen: Sr Nov 26, 2003 9:37
Prispevkov: 10537
720 je pač omejitev vseh standardov pri SD sliki in je čez glavo dovolj za razdaljo gledanja cca 2,5 x diagonala zaslona, 1920 pa za razdaljo gledanja enako diagonali.
Skratka če že kupujete HD zaslon naj ima diagonalo vsaj blizu razdalji gledanja, če hočete videti kaj več kot četrtino pikslov. Mimogrede, HD je bedarija, totalna bedarija vse dokler ne bomo imeli 2m zaslonov za 1000€ in s porabo pod 200W.


Na vrh
   
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: Če Dec 11, 2008 9:30 
Odsoten

Pridružen: Ne Okt 03, 2004 14:49
Prispevkov: 827
Tehnicni, glede tega kar si navedel, pa se s tabo popolnoma strinjam.
Škoda le da marsikdo nima v dnevni sobi dovolj prostora niti za 42" LCD kot sem to jaz :cry:

_________________
Biti ali ne Biti oz Bajti?


Na vrh
   
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: Če Dec 11, 2008 9:55 
Odsoten

Pridružen: Sr Nov 15, 2006 18:34
Prispevkov: 3132
Moram se obregniti na trditev peterdoo:
Citiram:
Druga stvar je pa to, da ima vsak program v SLO DVB-T samo približno 2Mbit/s za sliko. MPEG-4 mora pred kodiranjem sliko, ki se premika, precej filtrirati (zamegliti), da doseže tako nizek bitrate
Slaba kvaliteta RTVSlo slike je predvsem zaradi npotrebnih pretvorb analogno <-> DVB. Da je temu tako, se lepo vidi, kadar je program iz koperskega studija in se istočasno predvaja na TVKP in TVSlo(2). Slika na TVSlo(2) je vsaj 50% slabša (zamegljena) napram sliki na TVKP. Ă


Na vrh
   
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: Če Dec 11, 2008 11:28 
Odsoten
Site Admin
Uporabniški avatar

Pridružen: Sr Nov 26, 2003 9:37
Prispevkov: 10537
Po moje je na TV Slo problem nekje na analogni poti, kjer se signal zamegli da ni res. Digitalizacija načeloma ne bi smela omembe vredno znižati ostrine, razen seveda če nimajo kakega slabega predprocesorja ali dobrega narobe nastavljenega. Kot vem imajo na satelitu enakega kot Premiere, ki pa tudi nekdaj ni imel ene lepe slike. :(

Pa bi morali samo eno pravo testno sliko priklopit na vhod in najti slabo točko.


Na vrh
   
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: Če Dec 11, 2008 13:18 
Odsoten

Pridružen: To Jun 03, 2008 17:29
Prispevkov: 1210
Sorry, če se je slišalo, da je slika slaba. Ker je šlo za anderssenovo pripombo, da so lahko 16:9 slike boljše, sem hotel povedati, da je slika slabša kot najboljši programi, ki se jih vidi po DVD, DVB-S, DVB-C in IPTV. Recimo ARD in ZDF, ki imata povprečni bitrate nekje pri 6 in špice do 8 Mbit/s. Ravno tako DVD-ji. Enake kvalitete se z 2Mbit/s MPEG-4 brez statističnega multipleksa ne doseže. Seveda tudi avstrijski DVB-T glede tega ni boljši.

Pri POP TV je škoda, da so se odločili, da kodirnik MPEG-4 ne bo pri njih, ampak je pri OZRTV. Kaj imajo vmes, ne vem. No ja, slika je v primerjavi z analogno vsaj tukaj precej boljša.


Na vrh
   
Prikaži prispevke prejšnjih:  Razvrsti po  
Napiši novo temo  Odgovori na temo  [ 31 prispevkov ]  Pojdi na stran Prejšnja 1 2 3 4 Naslednja

Vsi časi so UTC+02:00 Evropa/Ljubljana


Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 11 gostov


Ne morete pisati prispevkov v temi
Ne morete odgovarjati na teme v forumu
Ne morete urejati prispevkov v temi
Ne morete brisati vaših prispevkov forumu
Ne morete dodati priponk prispevkom

Pojdi na:  
cron
Teče na phpBB® Forum Software © phpBB Limited