Telstar

Forum o satelitski, kabelski, zemeljski in IP TV
Danes je Po Apr 29, 2024 5:20

Vsi časi so UTC+02:00 Evropa/Ljubljana




Napiši novo temo  Odgovori na temo  [ 16 prispevkov ]  Pojdi na stran 1 2 Naslednja
Avtor Sporočilo
 Naslov prispevka: DVB na Goričkem
OdgovorObjavljeno: Pe Jul 03, 2009 0:20 
Pozdravljeni.

Na goričkem je možnost sprejema precej dobra, saj je vse odprto na vse smeri. Večje probleme povzročajo motnje sosedov na istih kanalih kot so naprimer naš Kanal A.

Zanima me, če bi za sprejem Digitalne TV lahko na streho postavil neusmerjeno anteno, preko katere bi lovil Slovenski Mux A (Pohorje), Hrvaška Mux A in Mux B (Sljeme) in kakega Avstrijca?

Zanima me namreč, če so naprave toliko pametne, da prepoznajo od koga prihaja signal in ga lepo dekodirati ali je treba še vedno postavljati ta-dolge yagice?

Hvala za odgovor.


Na vrh
   
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: Pe Jul 03, 2009 12:08 
Odsoten
Moderator

Pridružen: Pe Okt 21, 2005 11:39
Prispevkov: 2518
Ne razumem ravno najbolj tvojega vprašanja. DVB-T lahko sprejemaš z obstoječimi antenami, oz. s katerokoli UHF anteno, odvisno od možnosti sprejema ali boš gor dal širokopasovno ali bolj ozkopasovno za določen kanal.
Npr. jaz imam na podstrešju takšno anteno Slika in z njo lovim prav vse, kar je digitalnega v zraku, usmerjeno pa jo imam na Pohorje.

_________________
WaveFrontier T90
Samsung UE40ES6710 Smart TV
PHILIPS DTR3442B DVB-T2
Telemach DVB-C


Na vrh
   
 Naslov prispevka: Re: DVB na Goričkem
OdgovorObjavljeno: Pe Jul 03, 2009 15:46 
Citiram:
Na goričkem je možnost sprejema precej dobra, saj je vse odprto na vse smeri.
Zelo odvisno, kje si. Ă


Na vrh
   
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: Pe Jul 03, 2009 15:50 
Poskusi najprej z obstoječo anteno, je pa vse odvisno od lokacije na kateri se nahajaš.


Na vrh
   
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: Pe Jul 03, 2009 21:33 
Živijo.

Hvala za izčrpne odgovore.

Težava je v tem, da so to od žene stari starši, kjer ne moreš veliko poskušati. Dela ali pa ne dela.

Drugi problem pa je, da trenutno imajo samo sobno anteno, tako da verjetno bo itak potrebno kekaj namestit.
Bom poskusil s kako malo UHF anteno, proti Pohorju, pa da vidimo.
Rad bi jim postavil nekaj enostavnega pa delujočega.

Moram pa še naštudirat kako jim naštimat sprejemnik, da nebi bilo 2 daljincev, ker ne bodo znali vžigat.
Ali ima kak DVB-MPEG4 sprejemnik tudi VGA ali DVI izhod?
Ker jaz bi jim dal potem kar računalniški monitor, ki se sam prižge, ko dobi signal.

Najbolj me skrbi preveč signalov na isti frekvenci, da se nebi prekrivali in motili drug drugega, ker lokacija je visoko in na odprtem. Upam da so sprejemniki dejansko tako pametni, da vedo, kaj je signal in kaj je nek oddaljen maĂ°arski analogni kanal, ki oddaja na isti frekvenci.

Lp.


Na vrh
   
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: Pe Jul 03, 2009 21:53 
Odsoten
Moderator

Pridružen: Pe Okt 21, 2005 11:39
Prispevkov: 2518
Citiram:
Najbolj me skrbi preveč signalov na isti frekvenci, da se nebi prekrivali in motili drug drugega, ker lokacija je visoko in na odprtem. Upam da so sprejemniki dejansko tako pametni, da vedo, kaj je signal in kaj je nek oddaljen maĂ°arski analogni kanal, ki oddaja na isti frekvenci.

Lp.
To je pa res zadnje kar bi te lahko skrbelo.

_________________
WaveFrontier T90
Samsung UE40ES6710 Smart TV
PHILIPS DTR3442B DVB-T2
Telemach DVB-C


Na vrh
   
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: Pe Jul 03, 2009 23:27 
Odsoten
Site Admin
Uporabniški avatar

Pridružen: Sr Nov 26, 2003 9:37
Prispevkov: 10537
Sprejemniki so neumni in če bo na nekem digitalnem signalu iz Hrvaške en naš program dovolj močan, bo sprejem hrvatov nemogoč.

Še posebno v prehodni fazi, ko istočasno oddajajo oboji oddajniki, bo tak antenski sistem po vsej verjetnosti nesprejemljiv. Lahko pa probaš priključiti samo dipol iz kake stare antene - to je element na katerega je priključen kabel. Dipol enako sprejema iz sprednje in zadnje strani, nič pa pravokotno na to, torej iz boka. Dipol premikaj sem pa tja po podstrehi in ga obračaj tako, da mu bodo slabši signali prihajali pravokotno na njega.


Na vrh
   
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: So Jul 04, 2009 0:11 
Citiram:
Drugi problem pa je, da trenutno imajo samo sobno anteno, tako da verjetno bo itak potrebno kekaj namestit.
Bom poskusil s kako malo UHF anteno, proti Pohorju, pa da vidimo
Potem je pa res dobra lokacija, če se s sobno anteno da gledati analogno TV. Za začetek sicer lahko poskusiš kar s to anteno, ampak verjetno bo res nekaj potrebno narediti. Poskusi s kakšno majhno logperiodično anteno, ki je namenjena samo za UHF, ampak za celi UHF, ter jo s kvalitetnim kablom poveži na sprejemnik.
Citiram:
Ali ima kak DVB-MPEG4 sprejemnik tudi VGA ali DVI izhod?
Ker jaz bi jim dal potem kar računalniški monitor, ki se sam prižge, ko dobi signal.
Obstaja tudi kaj takšnega, ja. Na primer Dreambox 8000. Veliko bolj pogosto pa imajo DVB sprejemniki HDMI izhod, ki ga preko adapterja (nič posebnega, navadna mehanika) lahko priključiš na DVI vhod monitorja. Problem je pa, da SD TV slika na računalniškem monitorje navadno ni nič kaj prida. Sam sem poskusil svoj sprejemnik točno na ta način povezati na 24" LCD monitor z ločljivostjo 1920x1200 in preko SCARTa na stari CRT televizor sočasno. In je SD slika na televizorju bila bistveno boljša. Pri HDTV je seveda drugače, tisto je bilo na monitorju boljše. Pri varianti z monitorjem moraš nekako rešiti tudi audio.
Citiram:
Najbolj me skrbi preveč signalov na isti frekvenci, da se nebi prekrivali in motili drug drugega, ker lokacija je visoko in na odprtem. Upam da so sprejemniki dejansko tako pametni, da vedo, kaj je signal in kaj je nek oddaljen maĂ°arski analogni kanal, ki oddaja na isti frekvenci.
To načeloma ni problem. Lahko bi bil, če bi analogni signal bil veliko močnejši. Ali pa, če bi se dva različna digitalna signala enake moči na isti frekvenci stepla. Ampak v praksi vsaj zaenkrat teh problemov ni. Na tej lokaciji bi glede na to, kar pišeš, brez vseh težav moral sprejemati slovenski mux A na kanalu 66 (Pohorje, Boč, Plešivec - če si res tako visoko na vrhu nekega hriba, najbrž vidiš kar vse tri oddajnike), hrvaški mux A na kanalih 42 (Sljeme) in 44 (Ivanščica - vertikalna polarizacija) ter avstrijska mux A na kanalih 26 (Schoekl, Stradner Kogel) in 43 (Grosser Hirschenstein) ter mux B na kanalu 23 (Schoekl). Kolikor vem, so vsi ti kanali zelo čisti in na njih ni nikjer v okolici nič drugega.

S pravilno usmerjenimi dobrimi antenami in kakšnim nizkošumnim ojačevalnikom bi iz dobre lokacije utegnil dodatno sprejemati še madžarska mux A na kanalu 64 in mux B na kanalu 61 (oba Kab-hegy), avstrijski mux A na kanalu 52 (Heuberg, vertikalna polarizacija, ker je iz druge regije, je noter en drugačen ORF 2, kot v muxu na kanalih 26 in 43) in slovenski mux A iz centralne regije na kanalu 45 (Kum, Trdinov vrh). Tile muxi iz oddaljenih oddajnikov seveda niso na tako čistih kanalih in tukaj marsikaj zna motiti, zato tole brez dobrih in usmerjenih anten gotovo ne bo šlo.

Aleš


Na vrh
   
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: Ne Apr 04, 2010 21:12 
Pozdravljeni.
Danes sem bil na Goričkem in sem v brunarici z antenco (10cm) ki pride poleg USB ključka ulovil sledeče:

Avstrija: MuxA K26

Hrvaška: MuxA K42, K44
Hrvaška: Nezni MUX, K36 (594MHz) (Varaždinska + Ă


Na vrh
   
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: Ne Apr 04, 2010 21:28 
A se da videt kje moči oddajnikov v tujini?
Zanima me namreč, zakaj s sobno antenco ne lovim Muxa-B iz Hrvaške, Mux D pa lovim.
In zakaj ni Muxa-B iz Avstrije.


Na vrh
   
Prikaži prispevke prejšnjih:  Razvrsti po  
Napiši novo temo  Odgovori na temo  [ 16 prispevkov ]  Pojdi na stran 1 2 Naslednja

Vsi časi so UTC+02:00 Evropa/Ljubljana


Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 83 gostov


Ne morete pisati prispevkov v temi
Ne morete odgovarjati na teme v forumu
Ne morete urejati prispevkov v temi
Ne morete brisati vaših prispevkov forumu
Ne morete dodati priponk prispevkom

Pojdi na:  
cron
Teče na phpBB® Forum Software © phpBB Limited