Telstar

Forum o satelitski, kabelski, zemeljski in IP TV
Danes je Če Mar 28, 2024 12:31

Vsi časi so UTC+01:00 Evropa/Ljubljana




Napiši novo temo  Odgovori na temo  [ 139 prispevkov ]  Pojdi na stran Prejšnja 18 9 10 11 1214 Naslednja
Avtor Sporočilo
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: To Mar 23, 2010 21:25 
Odsoten
Site Admin
Uporabniški avatar

Pridružen: Sr Nov 26, 2003 9:37
Prispevkov: 10537
Prebadanje antene z drogom po mojih meritvah praktično ne vpliva.

Glede višine antene sem imel enkratni primer. Lokacija na robu vasi, kjer je bi ta program na K24 zelo dober. V smeri oddajnika travnik, idealna lega. Dvignem drog z anteno na vrhu in ni slike. Spustim drog, na podstrehi obrnem anteno v pravo smer, slika zelo dobra, pregledam vse skupaj, drog z anteno nazaj skozi streho in zopet ni slike. Nato pa drog dvignem za 10cm in eto ti slike. Fleksarca, odžagam ene 30cm droga in slika je bila perfektna. Razlika je morala biti krepko čez 30dB, kar je več kot če anteno obrneš v napačno smer.


Na vrh
   
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: Sr Mar 24, 2010 6:36 
Odsoten

Pridružen: Po Feb 16, 2004 13:13
Prispevkov: 574
Mogoče je bil ravno v tisti višini kakšen interferenčni "mrtev kot"?


Na vrh
   
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: Sr Mar 24, 2010 8:05 
Odsoten

Pridružen: Sr Nov 15, 2006 18:34
Prispevkov: 3132
Po višini so itak min in max zaradi odbojev od tal (direktni in odbiti signal se seštevata ali odštevata). Pojav je še najbolj izrazit na ravnih odbojnih površinah (npr vodna gladina).

Tudi sam imam tak primer, da že 10 cm spremembe po višini pomeni razliko med sprejemom brez kockanja in popolno temo.


Na vrh
   
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: Sr Mar 24, 2010 8:18 
Citiram:
Glede višine antene sem imel enkratni primer. Lokacija na robu vasi, kjer je bi ta program na K24 zelo dober. V smeri oddajnika travnik, idealna lega. Dvignem drog z anteno na vrhu in ni slike. Spustim drog, na podstrehi obrnem anteno v pravo smer, slika zelo dobra, pregledam vse skupaj, drog z anteno nazaj skozi streho in zopet ni slike. Nato pa drog dvignem za 10cm in eto ti slike. Fleksarca, odžagam ene 30cm droga in slika je bila perfektna. Razlika je morala biti krepko čez 30dB, kar je več kot če anteno obrneš v napačno smer.
Pod kakšnim kotom si pa videl tisti oddajnik? Oziroma, kako daleč stran od oddajnika si bil in kolikšna je bila višinska razlika med vama? Sevalni diagrami oddajnikov v vertikalni smeri namreč običajno zgledajo kot hudo sploščena deteljica z zelo dolgim osrednjim listom, ki mu navzgor in navzdol sledijo zelo ostri in veliko krajši ostali listi. Ă


Na vrh
   
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: Sr Mar 24, 2010 11:08 
Odsoten
Site Admin
Uporabniški avatar

Pridružen: Sr Nov 26, 2003 9:37
Prispevkov: 10537
To ne more biti vzrok, deteljica ima kote, ki so drastično preveliki, da bi jih zazna, z višino antene.
Sicer je pa šlo za Dobrač in Cerklej, torej cca 100km razdalje.


Na vrh
   
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: Sr Mar 24, 2010 12:15 
Odsoten

Pridružen: Sr Nov 15, 2006 18:34
Prispevkov: 3132
Enako pri meni!
Col Gaiardin (It) cca 100 km razdalje.
To ni zaradi stranskih snopov, ampak se glavni snop sešteva/odšteva z odbitim od tal (v mojem primeru morja).


Na vrh
   
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: Sr Mar 24, 2010 13:42 
Ja, dobro, pri 100 km oddaljenih oddajnikih to res ni to.

Aleš


Na vrh
   
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: So Mar 27, 2010 21:03 
Odsoten

Pridružen: To Nov 10, 2009 8:45
Prispevkov: 360
Kraj: Kranj
Tukajle so razloženi primeri spajanja anten, nule zaradi odboja od tal ... http://www.hdtvprimer.com/ANTENNAS/16bay.html

_________________
Urh


Na vrh
   
 Naslov prispevka: Re: Učka CH53 730 MHz
OdgovorObjavljeno: Ne Avg 18, 2013 21:04 
Odsoten
Site Admin
Uporabniški avatar

Pridružen: Sr Nov 26, 2003 9:37
Prispevkov: 10537
Že dlje nisem nič gledal iz Učke, včaraj in danes pa mi kaže, da na K53 ni signala, ko grem na srčanje je pa signala kot toče, le zalokati se noče. Možno je, da mi je ojačevalnik zanihal in da je to vzrok za občasen izpad Nanosa, ki ga opažam.
Je kdo pri sebi opazil kaj nenavadnega - nimam instrumenta, da bi pomeril.

_________________
10km SV od Kranja (na robu ravnine ob vznožju Krvavca) koordinati 14.45386 in 46.26856
Home made sprejem DVB-C Krim
Ati Radeon HD 4350 ful HW h.264 dekodiranje (0% CPU)


Na vrh
   
 Naslov prispevka: Re: Učka CH53 730 MHz
OdgovorObjavljeno: Po Avg 19, 2013 6:08 
Odsoten

Pridružen: Sr Nov 15, 2006 18:34
Prispevkov: 3132
Tukaj na Obali je 53K že dooolgo negledljiv in se ne trudim več.
Z 28K pa so Hrvati zgleda uspeli pri Italijanih in so se ti nekoliko umaknili.

Moram pa reči, da je propagacija iz smeri Italije v teh vremenskih pogojih izredno dobra in prihajajo močni signali tudi več sto km daleč. Kot rezultat tega je na sprejemu DVB-T veliko (večina) MUXov s signalom 100% in kvaliteto 0%.
Morda je tudi pri tebi kaj takega!

Zaradi take propagacije nekaj naših gapfilerjev (MUX A) občasno odpoveduje, ker imajo na sprejemu slabo kvaliteto signala.


Na vrh
   
Prikaži prispevke prejšnjih:  Razvrsti po  
Napiši novo temo  Odgovori na temo  [ 139 prispevkov ]  Pojdi na stran Prejšnja 18 9 10 11 1214 Naslednja

Vsi časi so UTC+01:00 Evropa/Ljubljana


Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 3 gostov


Ne morete pisati prispevkov v temi
Ne morete odgovarjati na teme v forumu
Ne morete urejati prispevkov v temi
Ne morete brisati vaših prispevkov forumu
Ne morete dodati priponk prispevkom

Pojdi na:  
cron
Teče na phpBB® Forum Software © phpBB Limited