Telstar

Forum o satelitski, kabelski, zemeljski in IP TV
Danes je Po Maj 13, 2024 11:34

Vsi časi so UTC+02:00 Evropa/Ljubljana




Napiši novo temo  Odgovori na temo  [ 8 prispevkov ] 
Avtor Sporočilo
 Naslov prispevka: Kanalni ojačevalniki
OdgovorObjavljeno: Ne Jan 18, 2009 21:14 
Imam nekaj vprašanj okrog kanalnih ojačevalnikov in bi bil vesel, če mi kdo od poznavalcev odgovori nanje.
  1. Kanalne ojačevalnike kateri proizvajalcev se da dobiti pri nas? Verjetno vsaj od Inglarja in od VR elektronike. Še od koga?
  2. Kolikor sem gledal, imajo kanalni ojačevalniki enaga ali dva vhoda in dva izhoda. Ali drži, da se na dva vhoda da pripeljati dve anteni ali pa se enega od vhodov pravzaprav uporabi kot izhod iz antene? Da ima torej ojačevalnik na vrhu vgrajen razdelilnik/združilnik med dvema "vhodoma" in samim ojačevalnikom, ki ga lahko uporabimo, kakor nam bolj ustreza? Seveda noter v ojačevalnik signal lahko samo gre, vsaj po enem od "vhodov" pa je potrebno nekaj noter pripeljati.
  3. Ali sta oba vhoda simetrična in je vseeno kam priključimo kaj?
  4. Podobno vprašanje za izhode. Ali lahko oba uporabimo kot dva izhoda istega signala iz ojačevalnika ali pa enega od "izhodov" kot vhod, ki mu pridružimo ojačan signal iz samega ojačevalnika in vse skupaj peljemo naprej po drugem izhodu? Da je torej tudi na spodnjem koncu še en razdelilnik/združilnik med obema "izhodoma" in samim ojačevalnikom, ki ga lahko uporabimo, kakor nam pač bolj paše ob upoštevanju tega, da ven iz ojačevalnika lahko samo pride ojačan signal in da po vsaj enem od izhodov moramo nastali signal nekam peljati?
  5. Ali sta oba izhoda simetrična in je vseeno kam priključimo kaj?
  6. Ali kanalni ojačevalnik, ki mu na izhod pripeljemo napajanje, zna napetost prepustiti skozi in napajati naprej tisto, kar ima na vhodu (npr. kak nizkošumni predojačevalnik v priključni omarici antene)?
  7. Ali za kanalni ojačevalnik predstavlja problem, če napajanje dobi tudi na vhodu? Recimo, da anteno z nizkošumnim predojačevalnikom peljemo na dva kanalna ojačevalnika in oba napajata predojačevalnik, hkrati pa seveda dobita na vhod napetost tudi drug od drugega.
  8. Recimo, da z eno anteno sprejemamo en zelo močan signal, ki ne potrebuje nobenega ojačanja in en zelo šibek signal, ki ga želimo ojačati s kanalnim ojačevalnikom. A je sprejemljivo, da anteno pripeljemo na en vhod, drugi vhod povežemo kar na enega od izhodov (čezenj vodimo močan signal, ki ne potrebuje ojačanja), drugi izhod pa peljemo proti sprejemniku? A bo za šibek signal predstavljalo problem, da ga dobimo po dveh (zelo verjetno različno dolgih) poteh? Enkrat skozi ojačevalnik, drugič pa še po kablu. Načeloma me to zanima predvsem za situacijo, kjer sta oba signala DVB-T, bi pa bil vesel razlage za vse štiri možne kombinacije, kjer je vsak signal lahko analogni ali digitalni.
Aleš


Na vrh
   
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: Ne Jan 18, 2009 21:58 
Odsoten
Ponudnik
Uporabniški avatar

Pridružen: Pe Jan 16, 2004 18:08
Prispevkov: 922
LP

Imam na zalogi kombi ojačevalce, ki imajo vse potrebne vhode za digitalen signal na našem koncu , razen madžarov, imajo pa tudi možnost regulacije posameznega vhoda, so kar uporabni. Ker se delajo po naročilu, se lahko tudi doda še kak vhod. Pa tudi kasneje se bo lahko še kak kanal dogradit posebej

Primož PINOSAT

_________________
Spletna trgovina : http://pinosat.ruf.si

PINOSAT, 041-266-494


Na vrh
   
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: Po Jan 19, 2009 9:05 
Odsoten

Pridružen: Sr Nov 15, 2006 18:34
Prispevkov: 3132
2. Kanalnii ojačevalniki imajo res dva antenska vhoda, ki pa nista namenjena priklopu dveh anten. En priključek je namreć antenski vhod, drugi pa antenski izhod. Namenjen je povezavi ene antene na več kanalnih ojačevalnikov. Zadnji ojačevalnik mora biti zaključen s 75 ohm uporom. primer vezave imaš tukaj:
http://www.vr-elektronika.si/AT_Kombi.htm

3. vhoda nista simetrična Eno je vhod, drugo pa izhod. če boš priklopil anteno napačno, bo signal zelo zadušen

4. izhoda ojačevalnika sta identična. Na izhodu ni razcepnik, temveč "linija", na katero se dodajajo signali. Torej funkcionalno podobno odcepniku, le da deluje v obratni smeri (na odcepu dodajaš signal).
Na ojačevalnik lahko priklopiš samo en izhod, vendar pa moraš drugega zaključiti z uporom. pri tem ne pozabi na prisotnost enosmernega napajanja. zato mora biti upor ločen s kondenzatorjem.

5. izhoda sta simetrična, v praksi pa so lahko malenkostne razlike

6. Da, vendar pa ne vem če to drži za vse proizvajalce. Kakolkori, pa modifikacijo ni težko narediti. Potrebna je zgolj VF dušilka iz 12V napajanja ojačevalca na antenski vhod (tuljavica brez jedra Fi 3mm, kakih 20 ovojev lakirane žice 0,3 mmm)

7. Napajanje predojačevalnika ne predstavlja nobeden problem za ojačevalnik. To napajanje ne "obremenjuje" ojačevalnik temveč napajalnik. Edini problem ki, ga lahko imaš, je da ti predojačevalec preveč ojači signal in zato prekrmili ojačevalec.

8. Taka vezava ti bo zaradi različne dolžine kablov prinesla refleks. Bolje da uporabiš filter ali pa ojačevalec z manjšim ojačenjem. Za DVB-T načeloma refleks ne bi smel biti problem. Zato bi morda delovalo vse skupaj zelo poenostavljeno: preko združilnika združee dve antene, nato pa en širokopasovni ojačevalec, ki bi ojačal vse skupaj (tudi močen signal). Ojačenje ojačevalca ne bi smelo biti preveliko, da ne bi bilo težav z močnim signalom. V kobinaciji z analognim signalom to ne bi delovalo v redu.

Upoštevaj pa, da je le s poznavanjem natančnih podatkov (jakost signala, smeri, ojačenje anten, izgube v distribuciji, motilci, ....) možno bolj konkretno svetovati


Na vrh
   
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: Po Jan 19, 2009 17:48 
Citiram:
Imam na zalogi kombi ojačevalce, ki imajo vse potrebne vhode za digitalen signal na našem koncu , razen madžarov, imajo pa tudi možnost regulacije posameznega vhoda, so kar uporabni.
No, hvala, ampak nisem spraševal tega. Se bom morda oglasil in kupil kakšnega, nekoč, ko bom tako daleč. Za začetek bom nabavil nek širokopasovni ojačevalnik in morda enega kanalnega za 66. kanal, da vidim primerjavo. Predvsem pa sedaj zbiram informacije in tuhtam, kaj in kako sploh narediti.
Citiram:
Na izhodu ni razcepnik, temveč "linija", na katero se dodajajo signali. Torej funkcionalno podobno odcepniku, le da deluje v obratni smeri (na odcepu dodajaš signal).
Mimogrede, kakšna je pravzaprav razlika med razcepnikom in odcepnikom? A je samo to, da ima razcepnik enako (po možnosti čim manjše) slabljenje na obeh izhodih, odcepnik pa ima čim manjše slabljenje na enem izhodu na račun toliko večjega slabljenja na drugem izhodu? Ali je še kaj?
Citiram:
Zato bi morda delovalo vse skupaj zelo poenostavljeno: preko združilnika združee dve antene, nato pa en širokopasovni ojačevalec, ki bi ojačal vse skupaj (tudi močen signal). Ojačenje ojačevalca ne bi smelo biti preveliko, da ne bi bilo težav z močnim signalom.
Točno to imam namen najprej preizkusiti, ampak se bojim, da ne bo šlo. Ă


Na vrh
   
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: Po Jan 19, 2009 19:49 
Odsoten
Site Admin
Uporabniški avatar

Pridružen: Pe Jan 16, 2004 9:54
Prispevkov: 5678
[quote]Točno to imam namen najprej preizkusiti, ampak se bojim, da ne bo šlo. Ă


Na vrh
   
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: Po Jan 19, 2009 22:48 
Odsoten
Site Admin
Uporabniški avatar

Pridružen: Sr Nov 26, 2003 9:37
Prispevkov: 10537
Citiram:
3. vhoda nista simetrična Eno je vhod, drugo pa izhod. če boš priklopil anteno napačno, bo signal zelo zadušen
Tisti Elradov ojačevalec z "dvema vhodoma" je imel simetrična "vhoda", v bistvu je šlo za enako vezje kot na izhodu, se pravi selektivni odvzem signala na izbranem kanalu, za druge kanale pa naj bi šel signal skozi skorajda brez izgub. Ima pa ta reč slabši šum, saj gre del signala še vedno naprej na izhod.

Teoretično pa obstaja tudi drugačna varianta s sesalnim krogom na izhodu, tam pa je prava vezava res ključna.

_________________
10km SV od Kranja (na robu ravnine ob vznožju Krvavca) koordinati 14.45386 in 46.26856
Home made sprejem DVB-C Krim
Ati Radeon HD 4350 ful HW h.264 dekodiranje (0% CPU)


Na vrh
   
 Naslov prispevka: Re: Kanalni ojačevalniki
OdgovorObjavljeno: Pe Sep 04, 2009 15:19 
Citiram:
Recimo, da z eno anteno sprejemamo en zelo močan signal, ki ne potrebuje nobenega ojačanja in en zelo šibek signal, ki ga želimo ojačati s kanalnim ojačevalnikom. A je sprejemljivo, da anteno pripeljemo na en vhod, drugi vhod povežemo kar na enega od izhodov (čezenj vodimo močan signal, ki ne potrebuje ojačanja), drugi izhod pa peljemo proti sprejemniku? A bo za šibek signal predstavljalo problem, da ga dobimo po dveh (zelo verjetno različno dolgih) poteh? Enkrat skozi ojačevalnik, drugič pa še po kablu. Načeloma me to zanima predvsem za situacijo, kjer sta oba signala DVB-T, bi pa bil vesel razlage za vse štiri možne kombinacije, kjer je vsak signal lahko analogni ali digitalni.
Sem nekaj pregledoval svoje stare prispevke in naletel med drugim tudi na tole. To zadevo sem potem nekaj mesecev kasneje celo poskusil in seveda ni delala. Na kanalu kanalnega ojačevalnika je bil signal do konca, kvaliteta pa zanič. Malce naokoli je bil signal sicer precej slabši, kvaliteta pa ravno tako popolna ničla. Dlje stran pa ni bilo ničesar. Mi je bilo v trenutku jasno, kje je problem. Po oni poti mimo ojačevalnika so se sicer načeloma pretakali neki signali, a hkrati je po istem kablu v obratni smeri šel izhod ojačevalnika nazaj na njegov vhod. Ne vem, kako se tega nisem spomnil že takoj ob sami ideji ...

Aleš


Na vrh
   
Prikaži prispevke prejšnjih:  Razvrsti po  
Napiši novo temo  Odgovori na temo  [ 8 prispevkov ] 

Vsi časi so UTC+02:00 Evropa/Ljubljana


Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 28 gostov


Ne morete pisati prispevkov v temi
Ne morete odgovarjati na teme v forumu
Ne morete urejati prispevkov v temi
Ne morete brisati vaših prispevkov forumu
Ne morete dodati priponk prispevkom

Pojdi na:  
Teče na phpBB® Forum Software © phpBB Limited