Telstar

Forum o satelitski, kabelski, zemeljski in IP TV
Danes je Ne Apr 28, 2024 22:11

Vsi časi so UTC+02:00 Evropa/Ljubljana




Napiši novo temo  Odgovori na temo  [ 41 prispevkov ]  Pojdi na stran 1 2 3 4 5 Naslednja
Avtor Sporočilo
OdgovorObjavljeno: Ne Avg 15, 2010 2:39 
Odsoten
Site Admin
Uporabniški avatar

Pridružen: Sr Nov 26, 2003 9:37
Prispevkov: 10537
Opažal sem napake v sprejemu Nanosa (10km SV od Kranja, sprejem preko polhograjskega pogorja, antena pod streho) in priklopil instrument, MER slab, BER tudi, signala zadosti. Anteno iz podstrehe prestavim na fasado, kjer je več prostora za telovadbo in je vse skupaj zlo čudno, maksimum signala in MER oziroma BER se ne pokrivata. Probam z logaritemco, 5043 in malo iskrino jagico za 5 band, edino 5043 mi je dala dober MER, pa še to cca 10° levo od maksimalnega signala :shock:
Priklopim instrument na vrtljivko (dolga ribja kost z Eltijevim širokopasovnim ojačevalnikom na dipolu in glej čudo, signal v kotu cca 60° (bi rekel da kar simetrično na smer Nanos) skorajda ne varira. MER (Signal/šum) in BER pa nihata da res ni, še več, obstajajo 4 smeri v katerih je signal/šum okrog 25, vmes pa je sprejem nemogoč. Še bolj je čudno, da sta srednjedva maksimuma tako ozka, da imam na dobrem rotatorju problem nastaviti optimalno lego. Da gre za nekaj vsaj zame novega potrjuje meritev impulznega odziva, nikjer nič, samo direktni signal oziroma nekoliko spacan direktni signal zarado polhograjskega gorovja med Nanosom in anteno - torej ne gre za kak nov oddajnik. Tudi kak moteči signal iz Italije bi se gotovo drugače odražal.

Dodano 15.11 profil poti signala:
Slika

Pa še to, 5043 na fasadi ima EVM (signal/šum) za nekaj dB boljši kot najboljša usmerjenost boljše antene z boljšim ojačevalnikom 2m nad slemenom hiše.

Ko sem postavil vrtljivo anteno tega efekta nisem opazil, tudi antena pod streho mi je nekdaj dajala precej boljše rezultate.

Ojačevalnik ali instrument nista v nasičenju, sta pa na K52 dva analogna programa (mislimda Slo1 in 2) kar nekaj močnejša od Nanosa ???
Svašta


Zadnjič spremenil Tehnicni, dne Po Nov 15, 2010 10:26, skupaj popravljeno 5 krat.

Na vrh
   
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: Ne Avg 15, 2010 10:22 
Odsoten

Pridružen: Po Feb 16, 2004 13:13
Prispevkov: 574
Ha-ha, to je pa čar mikro lokacije!
Podobne iskušnje imam jaz s italiajskimi signali okrog Postojne. Antena premaknjena 20 cm stran ali celo NIŽJE, pa je signala občutno več.
Ko rečem signala, mislim na kvaliteto oz. kvalitetnega signala. Jaz sem se skoraj že odvadil meriti jakost signala, v račun jemljem le kvaliteto, t.j. SNR, MER in BER. Samo na koncu še preverim dBuV nivo.

Ali mogoče ujameš tudi MuxB z Nanosa na K66? verjetno ne, ni panelk v tvoji smeri...ampak vprašam tako za vsak slučaj.


Na vrh
   
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: Ne Avg 15, 2010 14:19 
Odsoten

Pridružen: To Jun 03, 2008 17:29
Prispevkov: 1210
Ă


Na vrh
   
OdgovorObjavljeno: Ne Avg 15, 2010 15:22 
Odsoten
Uporabniški avatar

Pridružen: Če Feb 02, 2006 3:05
Prispevkov: 1961
Citiram:
Ojačevalnik ali instrument nista v nasičenju, sta pa na K52 dva analogna programa (mislimda Slo1 in 2) kar nekaj močnejša od Nanosa ??? Svašta
Na k52 loviš analogno TVS1 iz pretvornika Selca (Miklavž) pri Železnikih. TVS2 verjetno dobiš iz Malenskega vrha pri Javorju (blizu Gorenje vasi). Na nižjem k50 je pa na gorenjskem še analogna TVS2 s Kamne Gorice pri Radovljici... Bo bolš po switch off-u. :mrgreen:

_________________
Smart 32"TV, net tv, Astra+HB, T2-IPTV, DVB-T... DX freak, SETI@Home member... F*** minimal, let's go techno! Rave on ;)


Na vrh
   
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: Ne Avg 15, 2010 21:35 
Odsoten
Site Admin
Uporabniški avatar

Pridružen: Sr Nov 26, 2003 9:37
Prispevkov: 10537
Včeraj je padal dež, danes je sonce, razmere pa so se nekoliko spremenilo, kot v katerem se vse skupaj dogaja se je še malo povečal, optimalne točke sprejema pa sta se v paru razmaknili, torej v sredini je večje območje z nemogočim sprejemom.
Meritve
dBuV MER BER smer
52,3dB 23,7 6e-3 desno
54dB 24 4,2e-3
52 26,2 6e-4
51,5dB 23,2 2,4e-3 levo

Na fiksni anteni pa je MER 26dB

Za oceno kaj to pomeni še podatek, da malenkost nižji signal iz Učke na K53 daje veliko boljši signal, tako po MER kot po BER. Seveda pa je skorajda direktni signal iz Učke lepo raven, iz Nanosa pa je spekter obupno neraven.

K52 ni tako močan, da bi lahko pokvaril sprejem, sploh pa ne v tako hudi meri (MER pod 10).
Verjetno gre za kup enih signalov, ki se krivijo preko grebena, z obračanjem antene pa se spreminjajo razmerja med njimi. Probal sem kako signal sprejemata oba USB dongla, ki ju imam, in ni nekih velikih razlik, Haupauge je na nivoju instrumenta, NOT je pa nekaj slabši.


Na vrh
   
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: Po Avg 16, 2010 7:51 
Odsoten
Site Admin
Uporabniški avatar

Pridružen: Sr Nov 26, 2003 9:37
Prispevkov: 10537
Za boljši sprejem na fasadi je seveda odgovorna mikrolokacija samo ne v smislu jakosti signala, temveč v ustreznejšem razmerju od grebena ukrivljenih signalov - gre za moja predvidevanja.
Skratka v "zasenčenih" krajih ne bo optimalni sprejem povezan z najmočnejšim signalom - vsaj vedno ne. Podobno kot je bilo pri analognem sprejemu treba gledati sliko in "poslušati" jakost signala, bomo pri digitalni "poslušali" jakost sprejema in gledali BER - če obstaja tak instrument. Kriza je, da so današnji instrumenti vsi mikroprocesorski in da od meritve do rezultata traja vsaj sekundo, pri BER celo precej več, tačas je pa antena že drugje in je težko zaznati lokalne anomalije v signalu, sploh če gre za nenavadno smer antene povezano z njeno lego vseh treh oseh oziroma smereh. Skratka loviti 4 parametre s parsekundno zamudo rezultata je podobno tipanju v temi.
Skratka potreboval bi instrument s hipnim odzivom pri meritvi nivoja in razmerja signal/šum (MER). Oboje se da narediti brez vsakega problema, samo da se te potrebe proizvajalci verjetno ne zavedajo ali pa jim je mar za kupce.
Bomo za sabo vlačili stari analogni instrument s piskačem za signal, digtalni instrument pa bo samo za pomoč ob preverjanju BER-a. Ko sem v soboto iskal optimalni signal na fasadi sem se naveličal sekundnega zamika in čednega nihanja nivoja signala, ki je značilen za vse meni dostopne instrumente s procesorjem, stara doba ruska TV z diagonalo 12cm in piščalko vezano na AGC mi je delovala za vsaj en velikostni razred boljše glede natančnosti nivoja in neskončno bolje pri odzivnem času - maksimum po vseh štirih legah sem dobil v 5 minutah, prej pa ena sama muka brez rezultata.

K66 sicer nekaj dobim a daleč od upanja na sliko, enako kot TV3 iz istega antenskega sistema.


Na vrh
   
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: Po Avg 16, 2010 9:45 
Odsoten

Pridružen: Sr Nov 15, 2006 18:34
Prispevkov: 3132
Res je!
Analogni merilec polja je tudi meni najboljši indikator.
Hitro določiš maksimum, na spektru pa zoomaš kanal in če je ta lepo enakomerno popolnjen bo sprejem DVB-T zagotovo dober.


Na vrh
   
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: Po Avg 16, 2010 9:59 
Odsoten
Site Admin
Uporabniški avatar

Pridružen: Sr Nov 26, 2003 9:37
Prispevkov: 10537
Ja, če pa ni, si ga pa nasankal, ali pa preklinjajo gledalci programov.


Na vrh
   
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: Po Avg 16, 2010 10:05 
Odsoten
Ponudnik
Uporabniški avatar

Pridružen: Pe Jan 16, 2004 18:08
Prispevkov: 922
Hmm, jaz na mojem Promax-u Explorer-ju ne opazim niti približno takega zamika, kot ga omenjaš. nastavljam pa Total in DVB-T primarno z MER, nato pa BER.

Primož

_________________
Spletna trgovina : http://pinosat.ruf.si

PINOSAT, 041-266-494


Na vrh
   
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: Po Avg 16, 2010 15:12 
Te razmere kot jih omenjaš so pri meni značilne
na 37k in na 51k oba lovim iz odboja na 37k je kot sprejema
skoraj 90st. z cca 10vrhovi kar nekaj časa je trajalo da sem našel
primeren vrh ki se ne spreminja veliko v odvisnosti od vremena.
Pri Nanosu je podobno le da je kot cca 30st z tremi vrhovi
dva skrajna sta zelo ozka na sredini pa je cca 15st kjer je signal
konstanten ko pada dež ko pa je sonce je ta vrh zelo ozek
Bmux 64k pa popolnoma drugačna smer z samo enim vrhom
na meji sprejema.
Skratka zelo nestabilne razmere za nastavljanje potrebnega veliko
časa in potrpljenja za primerno mikrolokacijo bojim se ,da boste
monterji slišali marsikatero pikro na svoj račun.
Potem pa bomo mazači (z svojimi izkušnjami) prišli na svoj
račun. :wink:
Uspel sem najti lokacijo kjer je mogoč sprejem TV3 61k za ene 3.
Sprejem je brez duhov čeprav je iz odboja.Bmux pa moj sprejemnik
ne more poskenirati čeprav zazna 30% jakosti signala. K temu
vrjetno prispeva visok kanal ali pa manjša moč oddajanja kot
TV3.


Na vrh
   
Prikaži prispevke prejšnjih:  Razvrsti po  
Napiši novo temo  Odgovori na temo  [ 41 prispevkov ]  Pojdi na stran 1 2 3 4 5 Naslednja

Vsi časi so UTC+02:00 Evropa/Ljubljana


Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 40 gostov


Ne morete pisati prispevkov v temi
Ne morete odgovarjati na teme v forumu
Ne morete urejati prispevkov v temi
Ne morete brisati vaših prispevkov forumu
Ne morete dodati priponk prispevkom

Pojdi na:  
cron
Teče na phpBB® Forum Software © phpBB Limited