Telstar

Forum o satelitski, kabelski, zemeljski in IP TV
Danes je Če Mar 28, 2024 20:46

Vsi časi so UTC+01:00 Evropa/Ljubljana




Napiši novo temo  Odgovori na temo  [ 24 prispevkov ]  Pojdi na stran 1 2 3 Naslednja
Avtor Sporočilo
 Naslov prispevka: Test UHF anten
OdgovorObjavljeno: Ne Mar 20, 2011 22:07 
Odsoten
Site Admin
Uporabniški avatar

Pridružen: Sr Nov 26, 2003 9:37
Prispevkov: 10537
Pa sem se le odločil in žrtvoval dobršen del nedelje za plezanje po strehi in buljenje v instrument (KWS AMA300).
Primerjal sem 3 krajše in 3 daljše UHF antene, rezultati odstopanj od povprečja za posamezen signal so v spodnji tabeli. Na dnu povprečje posamezne antene.
Slika
K22 in 60 sta bila Italijana iz "Marijinega vrha", in sta se časovno malo spreminjala. Drugi problematičen kanal je bil K44 iz Mirkovice, zelo nazobčan spekter sestavljen iz večih signalov iz različnih poti.

Tabelo sem urejal zvečer, zato sem šele takrat opazil nekaj napak.
V celi tabeli sem popravil 2 očitno napačni vrednosti, ki sta odstopali za cca 3dB, morda sem se zatipkal ali narobe obrnil anteno, to je K60 pri TreestarS in K64 Krvavec za DTX92. Za TV4591 sem pozabil izmeriti K27, zato sem ga dodal glede na trend dotične antene.

TV4591 je bila krepko dotrajana, stara preko 20 let, od tega vsaj 10 let na strehi. DTX92 tudi že polnoletna vendar ves čas na podstrehi, ostale antene nove. Vse antene priklopljene preko original prilagoditvenega člena razen DTX92 in obe Elradovi, kjer sem uporabil isti člen v valovodni izvedbi na tiskanini. Po cca pol m kabla sem dal Elradov nizkošumni predojačevalnik - če se prav spomnim 2074S

Skromen komentar
- Treestar presenetljivo slab
- Sigma je zavzela svoje (po velikosti zelo dobro) mesto - pozabite na podatke
- Engel-jeva 90-ka pa presenetljivo dobra, sploh glede na to, da je precej krajša od za njo uvrščenih tekmic
Skoraj bi pozabil skoraj šokantno majhno razliko med najboljšo in najslabšo, le 2,4dB.

Slika
Zmagovalka cca 2,5m nad slemenom hiše priključena preko drugega "crknjenega" ojačevalnika.

_________________
10km SV od Kranja (na robu ravnine ob vznožju Krvavca) koordinati 14.45386 in 46.26856
Home made sprejem DVB-C Krim
Ati Radeon HD 4350 ful HW h.264 dekodiranje (0% CPU)


Na vrh
   
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: Po Mar 21, 2011 6:59 
Odsoten

Pridružen: Sr Nov 15, 2006 18:34
Prispevkov: 3132
Si pa se res potrudil !

Vseeno pa bi jaz te rezultate jemal malo z rezervo.
Namreč, ko se pogovarjamo o desetinkah dB, je preveč faktorjev, ki vplivajo na meritev, da bi ta bila zanesljiva.
Že normalno nihanje propagacije je lahko večje.
Ker praviš da si se s tem ukvarjal skoraj cel dan, gre za veliko časovno obdobje, itd
Verjetno bi ponovljena meritev v nekih drugih okoliščinah pokazala neke druge rezultate, ki bi za desetinke dB odstopale od teh.

Je pa najbolj vreden tvoj zaključek, da so razlike med antenami pravzaprav zelo majhne. To pa se skada z matematičnimi modeli in fizikalnimi zakonitostmi, kjer čudežev ni.


Zadnjič spremenil Homer, dne Po Mar 21, 2011 8:24, skupaj popravljeno 1 krat.

Na vrh
   
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: Po Mar 21, 2011 7:34 
Odsoten
Site Admin
Uporabniški avatar

Pridružen: Sr Nov 26, 2003 9:37
Prispevkov: 10537
No ja, ni bil cel dan, poleg tega pa imam na 3 oddajnike neposredno vidljivost. Rezultat je pa povprečje kar precej meritev, ki tudi ne kažejo kakih hudih nihanj v propagaciji.
Glavni razlogi za test so bili pa nerealni podatki proizvajalcev za novejše antene, človek pač posumi, da se pa vendarle ne zmišljujejo cifer in da se v 20 letih le da kaj naumiti - pa se kot kaže ne da, razen morda Engel na nizkih kanalih in Sigma glede na kratkost. Obe imata zelo bogat reflektor.

Po realnih podatkih bi morala biti razlika malo večja - kolikor se spomnim. Manjše razlike so verjetno zaradi nehomogenosti polja, kar bolj moti večje antene.
Zares čudni pa so rezultati MER-a na signalih izza ovir in italijanu na K22. O tem kdaj drugič.

_________________
10km SV od Kranja (na robu ravnine ob vznožju Krvavca) koordinati 14.45386 in 46.26856
Home made sprejem DVB-C Krim
Ati Radeon HD 4350 ful HW h.264 dekodiranje (0% CPU)


Na vrh
   
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: Po Mar 21, 2011 9:35 
Odsoten

Pridružen: Po Feb 16, 2004 13:13
Prispevkov: 574
Zgleda da je ta Englov monstrum precej dober na spodnjih UHF kanalih. Potemtakem skoda, da ni v tabeli se homemade TV 4091.
Ali pa, ce mogoce samo opisno javis kaksne so razlike slednjih pri k27-k30?


Na vrh
   
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: Po Mar 21, 2011 13:56 
Ă


Na vrh
   
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: Po Mar 21, 2011 20:04 
Ă


Na vrh
   
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: Po Mar 21, 2011 20:20 
Hvala Tehnični za tale test :D

Vendar me nekaj moti :( . Po rezultati, ki si jih navedel, naj bi bila Engel na spodnjih frekvencah boljša od vseh, kar mi je morda malce sumljivo. Na netu sem zasledil, da gre za španskega proizvajalca (poleg Televes in ALcad, ki sta konkurenta). Kakšni so drugaće tvoji vtisi o tej anteni ? Po diagramu na netu je peak nekje okoli 55-60 kanala. Morda veš kaj za ceno ?

Humaxboy


Na vrh
   
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: Po Mar 21, 2011 21:34 
Odsoten
Site Admin
Uporabniški avatar

Pridružen: Sr Nov 26, 2003 9:37
Prispevkov: 10537
Uvoznik za Engel je v Kranju nasproti Telekoma http://shop.faraday.si/index.php/sl/com ... egory_id=7

Sicer pa ta antena sploh ni monstrum, razen reflektorja, ki počez ne gresta skozi moja balkonska vrata. Ă

_________________
10km SV od Kranja (na robu ravnine ob vznožju Krvavca) koordinati 14.45386 in 46.26856
Home made sprejem DVB-C Krim
Ati Radeon HD 4350 ful HW h.264 dekodiranje (0% CPU)


Na vrh
   
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: Po Mar 21, 2011 22:06 
Odsoten

Pridružen: Po Jul 12, 2010 22:35
Prispevkov: 15
Tukaj so karakteristike te antene in dolžina http://www.engelaxil.si/index.php?page= ... &Itemid=66 cena pa je okoli 50€ . Za monterske cena pa se lahko slišiva ali pa pošlji mail .


Na vrh
   
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: To Mar 22, 2011 17:15 
obstaja v sloveniji kakšna zunanja antena,katera ima na kanalih 22-27 ojačanje okoli 20db ali več?


Na vrh
   
Prikaži prispevke prejšnjih:  Razvrsti po  
Napiši novo temo  Odgovori na temo  [ 24 prispevkov ]  Pojdi na stran 1 2 3 Naslednja

Vsi časi so UTC+01:00 Evropa/Ljubljana


Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 4 gostov


Ne morete pisati prispevkov v temi
Ne morete odgovarjati na teme v forumu
Ne morete urejati prispevkov v temi
Ne morete brisati vaših prispevkov forumu
Ne morete dodati priponk prispevkom

Pojdi na:  
cron
Teče na phpBB® Forum Software © phpBB Limited